Fobia to obsesyjny, irracjonalny strach lub niepokój, którą reprezentuje ostateczny atak paniki. Na przykład: fobie lub ataki paniki często pojawiają się po rozstaniu z ukochaną osobą lub po poważnej zmianie w życiu danej osoby. Fobie są wynikiem nierozwiązanych uczuć / emocji lub przekonań, które mogły tykać w tobie jak bomba zegarowa przez lata.
„Ziarno” fobii mogło zacząć się od pierwszego, błędnie postrzeganego, nieświadomego przekonania, które naturalnie ustanowiłeś po złym doświadczeniu. Na przykład zamknięcie w szafie może spowodować klaustrofobię; upadek z czegoś wysokiego u dziecka może wywołać lęk wysokości.
Każda fobia ma swoją własną osobowość, ale wszystkie fobie są mimowolne, irracjonalne i nieodpowiednie do sytuacji.
W Stanach Zjednoczonych ponad 40 milionów ludzi cierpi na fobię. Kiedy opanuje cię fobia, oznacza to, że nie jesteś w teraźniejszości - to znaczy podświadomie (nieświadomie) żyjemy w przeszłości lub w przyszłości. Osobę doświadczona fobią przeważnie prześladuje to, co wydarzyło się w przeszłości i żyje w przerażającym strachu przed tym, co może się wydarzyć w przyszłości.
... Inną cechą charakterystyczną fobii jest to, że rozwija się dzięki iluzji.
Złudzenie to zmartwienie - a co jeśli... - a nasza nieświadoma wyobraźnia bierze to wyobrażenie i dalej opirejąc sie na nim działa dalej. Innymi słowy, nasza fobiczna rzeczywistość jest wytworem naszej wyobraźni, i dodatkowo żyjemy w przeszłości; wprowadziliśmy się tam i żyjemy z naszymi dawnymi lękami.
Coś wydarzyło się w naszym umyśle, co ułatwiło fobiczną reakcję behawioralną. Niezależnie od uczucia / przekonania, które spowodowało fobię, zwykle jest ona zakorzeniona w pewnym rodzaju strachu.
Najlepsz w tym wszystkim jest to, że obejmując troską swoje fobie, emocje z nimi związane, możemy zmniejszyć ich oddziaływanie na nasze życie i sie wreszczie wyzwolić z okowy iluzji i starchu. Jak długo można żyć w filmie, którego dawno juz nie grają.....
Zapraszam do kontaktu, (znajdziesz tu o tym, jak i z czym pracuję) razem nam się uda...
Foto Elina Krima
Fragment z Truman, Karol Kuhn. Uczucia pogrzebane żywcem nigdy nie umierają (s. 245). Wydawnictwo Olympus. Edición de Kindle.